👤

0 masina se deplaseaza cu viteza de 90 km/h trebuie să efectueze o depășire. Pentru aceasta
ea capătă o mișcare accelerată cu a = 2,5 m/stimp de 2 s.
Calculează viteza cu care s-a deplasat maşina la sfârşitul
mişcării accelerate.Urgent!Ajutati-ma!Si sa aiba si formula si explicatie!​


Răspuns :

Răspuns:v=30m/s

Explicație:Am transformat viteza inițială în aceeași unitate de măsură cu accelerația⇒90km/h=25m/s.Δv=variația vitezei(diferența dintre viteza finală și cea inițială).Înlocuind în formulă valorile date,se ajunge la rezultatul vitezei.

Vezi imaginea CRISANEMANUEL