Răspuns :
1.
aplicam PV = nRT
=> V = nRT/P
= 3x0,082x(273+27)/2 = 36,9 L
2.
aplicam PV = nRT
=> P = nRT/V
= 4x0,082(273+17)/10 = 9,51 atm
3.
aplicam PV = nRT
=> n = PV/RT
= 3x20/0,082(273+127) = 1,83 moli O2
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!