👤

determinați numărul de moli din: 50gNa2CO3, 980gH2SO4,100g carbonat de calciu, 300g fosfat de magneziu ​

Răspuns :

sa notam n= numarul de moli (niu)

m=masa

M=masa molara

n=m/M

Na2CO3

M=23+12+16x3=83 g/mol

n=50/83=0.6 moli de Na2CO3

H2SO4

M=1x2+32+16x4=94 g/mol

n=980/98 =10 moli H2SO4

carbonat de calciu: CaCO3

M=40+12+16*3=100 g/mol

n=100/100=1 mol CaCO3

Mg3(PO4)2

M=24+2*31+8*16=214 g/mol

n=300/214=1.4 moli Mg3(PO4) 2

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari