Răspuns :
Răspuns:
15÷5= 3 lei costă 1 kg mere.
3×7=21 lei costă 7 kg de mere.
Succes la școală.
Răspuns:
5kg mere.......15 lei
Impartim toata expresia la 5 si rezulta:
1kg mere........3 lei
Deci:
7kg mere.........21 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!