👤

17. a) Dacă 5 kg de mere costă 15 lei, atunci calculati cât costă 7 kg de mere de acelaşi fel.​

Răspuns :

Răspuns:

15÷5= 3 lei costă 1 kg mere.

3×7=21 lei costă 7 kg de mere.

Succes la școală.

Răspuns:

5kg mere.......15 lei

Impartim toata expresia la 5 si rezulta:

1kg mere........3 lei

Deci:

7kg mere.........21 lei

Explicație pas cu pas: