Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
n= m : M
n= 10g : 40g/moli= 0,25 moli de atomi de Ca
1mol Ca----------------6,022.10²³atomi de Ca
0,25 moli--------------------------x
x= 0,25 . 6,022.10²³ = 1,5055 .10²³atomi de Ca
Explicație:
n=nr. moli
n= m : M
n=10g : 40g/moli=0,25 moli Ca
1mol de atomi Ca-------------6,023.10²³atomi Ca
0,25 moli------------------------------x
x=0,25 . 6,023.10²³ atomi Ca =1,50575 .10²³atomi Ca
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!