👤

1.cate grame reprezinta 0,05 moli de carbon?

2.cati moli reprezinta 12,046 * 10¹⁵ atomi de cupru?

3. Cati moli reprezinta 0,4 sulf?​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1.

m= n . M

m= 0,05moli. 12g/moli=  0,6g  C

2.

1mol Cu-----------6,022.10²³ atomi Cu

xmoli Cu-------------12,046.10²³ Cu

x= 12,046 .10 ²³ : 6,022.10²³=2 moli Cu

3.

n=m : M

n= 0,4g : 32g/moli= 0,0125 moli S

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari