Va rogg ajutați-mă!În loc de 2000 lei trebuie 2 lei!Va rogg!

Explicație pas cu pas:
x= 1kg mere
y= 1kg pere
12x+15y=111
y=x+2
12x+ 15(x+2)=111
12x+15x+30=111
27x+30=111
27x=81
x(1g mere)= 3 lei
y= x+2
y=3+2
y(1kg pere) = 5 lei
12*3+15*5= 111
spor