PV = nRT
=> n = PV/RT
= 2x300/0,082x(273+127) = 18,3 moli H2
m g n moli 18,3 moli
2Al + 6HNO3 --> 2Al(NO3)3 + 3H2
2x27 6x3 3
=> n = 6x3x18,3/3 = 109,8 moli HNO3
stim ca Cm = nr.mol(n)/Vs
=> Vs = n/Cm = 109,8/2 = 54,9 L sol. HNO3
=> m = 2x27x18,3/3 = 329,4 g Al consumat