👤

Să se afle masa unui corp de fier care ocupa un volum de 8 m³ ,stiind ca densitatea fierului este 7.800 kg/m³.
Vă rog!!!!!!!!​


Răspuns :

Răspuns: masa corpului = 62 400 kg

Explicație:

stim ca densitatea = masa : volum

masa = densitate x volum = 7800 kg/m³ x 8 m³ = 62 400 kg