👤

Pentru 6 kg de ceapă și 3 kg carne sau plătit 78 RON iar pentru 6 kg de ceapă și 2 kg carne sau plătit 58 RON Cât costă 1 Kg de ceapă cât unul de carne ​

Pentru 6 Kg De Ceapă Și 3 Kg Carne Sau Plătit 78 RON Iar Pentru 6 Kg De Ceapă Și 2 Kg Carne Sau Plătit 58 RON Cât Costă 1 Kg De Ceapă Cât Unul De Carne class=

Răspuns :

Răspuns:

6 kg ceapa+3 kg carne=78 lei

6 kg ceapa+2 kg carne=58 lei

/ 1 kg carne=20 lei

6 kg ceapa+3×20 lei=78 lei

6 kg ceapa+60 lei=78 lei

6 kg ceapa=78 kg-60 kg=18 kg

1 kg ceapa=18:3=6 lei