👤

Calculează volumul, exprimat în litri, ocupat de 6,4 Kg SO 2 aflat în condiții normale (0 0 C și
1atm.).


Răspuns :

Răspuns:

V=n*Vm

6.4kg=6400g SO2

masa moleculara SO2=64g/mol

V molar=22,4l

nr moli SO2=masa/masa moleculara= 6400/64=100 moli

V=100*22,4=2240 l SO2

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari