Considerand ca solutia are 100g: c=md*100/ms c=36% 36=md*100/100 36*100=md*100 md=36 ms=md+m apa m apa=ms-md m apa=100-36 m apa=64g ms=masa solutiei, md=masa dizolvat, m apa=masa dizolvant
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!