👤

o mașină de 3.500 de kg se deplasează timp de 20 de minute pe o distanță de 25 km calculați ce energie cinetică are mașină​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

[tex]E=\frac{mv^{2} }{2}[/tex]

nu avem v dar il putem afla stiind ca este

v=S/t, unde S=spatiul si t=timpul

transformam,

25km=25000m

20min=20*60=1200s

v=25000/1200=250/12=20,8m/s

Inlocuiesti m si v in formula energiei de sus si afli E.

Spor

vcapruciu