Intensitatea curentului electric stabilit într-un circuit simplu, alcătuit dintr-un rezistor cu rezistența R=9Ω, și o sursă cu rezistența interioară r=1Ω, este I=140 mA.Calculați tensiunea electromotoare a sursei.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!