👤

50g ZnO reactioneaza cu o solutie de acid sulfuric. Calculati cantitatea de sare formata.​

Răspuns :

Răspuns:

MZnO= 65+16=81 g/mol

MZnSO4 =65+32+4×16=161g/mol

81g...............................161g

ZnO + H2SO4 => ZnSO4 + H2O

50g..............................xg

x=50×161/81=calculează