Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
a=Δv/Δt
Δv=v2-v1. , v1=90km/h, v2=0 pt ca zice ca in final se opreste
Δt=10s pt ca atat spune ca dureaza franarea
transformam 90km/h in m/s
90km/h=25m/s
v2-v1=0-25=-25m/s
a=-25m/s / 10s = -2,5m/s^2
a este negativa pt ca avem incetinire (franare)
Spor
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!