👤

daca 3 kg de mere costa 5 lei aflați cate kg de mere de aceiași calitate se pot cumpăra cu 15 lei.am test va rog!!​

Răspuns :

Răspuns:

3kg mere........... 5 lei

x kg mere...........15 lei

15:5=3

3kg mere × 3= 9 kg mere

9kg mere.......... 15 lei

sunt sigura ca este corect:)