asupra unui conductor rectiliniu aflat între polii unui magnet un plan perpendicular pe axa magnetului se exercită o forță electromagnetică F1= 2 • 10 la puterea -3 N atunci când aceasta este parcurs de un curent electric I=1A Cât este forța electromagnetică dacă intensitatea curentului devine I= 2,5 A ?
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!