Ex 4 vă rog pe foaie, acord 70 de puncte!♡

Răspuns:
c% = md ÷ms × 100
96% = md÷ 50 ×100
md = 96% ×50 ÷100
md = 48 g
sau
c% = masa substantei ÷ masa solutie × 100%
c% ( H2SO4) = m(H2SO4) ÷ masa solutie × 100%
m(H2SO4) = c% × masa solutiei ÷ 100%
m(H2SO4) = 96%×50 ÷ 100 = 48 g