👤

Calculați masa de hci din 4 moli hci

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

4moli HCl

masa HCl

m= n . M

MHCl= 1 + 35,5=36,5------> 36,5g/moli

m= 4moli  .  36,5g/moli= 146 g HCl

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari