👤

calculați masa de apă care trebuie evaporată din 300g soluție de acid clorhidric de concentrație 10% pentru a ajunge la concentrația 25%​

Răspuns :

Răspuns:

c=mdx100/ms

solutia 1

md1= c1xms1/00= 30g

solutia 2

md2=md1

ms2= md1x100/c2= 30x100./25g=120g

cum ms2<ms1, rezulta ca s-a pierdut apa:  m,apa= ms1-ms2= 300-120g

m,apa= 180g

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari