a)
Na (Z= 11 ; A=23)
1 mol-atomi Na cantareste 23 g si contine 11x6,022x10la23 e-
23g Na .................... 11x6,022x10la23 e-
460g Na .................. N= 1,324x10la26 e-
b)
Li (Z=3 ; A=7)
nucleoni = nr. p+ si nr. n0 = 7
1 mol-atomi Li cantareste 7 g si contine 7x6,022x10la23 nucleoni
1 mol Li ............................. 7x6,022x10la23 nucleoni
4 moli ................................ N= 1,686x10la25 nucleoni