de la o cofetărie Miruna a cumpărat două fursecuri și și patru napolitane plătind 26 RON in alta Zi la același prețuri a cumpărat două fursecuri și șase napolitane de același fel ca primele plătind 34 de RON Câți lei costă un fursec dar O napolitană
dif dintre prima zi și a doua sunt de 2 napolitane , aflăm cât costă astfel (34ron-26ron= 8ron) o . aflăm cat costa o napolitana 8:2=4ron . un furesec aflăm astfel 26-4×4=10
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!