Răspuns :
1 kg Vișine = 24:3 = 8 lei
1 kg Căpșune =(136-8x5):8 = 96:8=12
Sper ca te-an ajutat
1 kg Căpșune =(136-8x5):8 = 96:8=12
Sper ca te-an ajutat
5kg visine și 8kg căpșuni=136lei/x2
7kg visine și 16 kg căpșuni=248 lei
10kg visine și 16kg căpșuni=272 lei
3kg visine și /=24 lei
•Cât costa 1kg de visine:
24lei:3kg=8lei
•Înlocuim:
5kg căpșuni+5x8lei=136lei
5kg capsuni+40lei=136lei
5kg căpșuni =136-40lei
5kg capsuni=96lei
1kg căpșuni=12,2lei
Răspuns:1kg visine=8lei
1kg căpșuni=12,2lei
SPER CA TE AM AJUTAT!!
7kg visine și 16 kg căpșuni=248 lei
10kg visine și 16kg căpșuni=272 lei
3kg visine și /=24 lei
•Cât costa 1kg de visine:
24lei:3kg=8lei
•Înlocuim:
5kg căpșuni+5x8lei=136lei
5kg capsuni+40lei=136lei
5kg căpșuni =136-40lei
5kg capsuni=96lei
1kg căpșuni=12,2lei
Răspuns:1kg visine=8lei
1kg căpșuni=12,2lei
SPER CA TE AM AJUTAT!!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!