Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
SO2
n = nr. moli
m= masa subst.
M=masa molara
n= m : M
MSO2= 32 + 2 . 16 =64-------> 64g/moli
n= 3,2g : 64g/moli = 0,0 5 moli SO2
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!