👤

calculati cantitatea de NaOh care reactioneaza cu 100 g solutie HCl de contraeie 20%


Răspuns :

NaOH +HCl = NaCl + H2O

C=md x 100/ms  => md HCl= c x ms/100=20 x100/100= 20g HCl

1 mol NaOH----------1 molHCl

x---------------------------20/36.5

x=0.5479 moli NaOH

m = n xM= 0.5479x 40=21.916 g NaOH

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari