4.Se introduc 13g Zn într-o solutie de HCl, c=36,5%. Calculează: a) masa solutiei de HCl necesara b)masa de sare rezultata din reactie c) masa de hidrogen degajata din reactie d) concentratia procentuala a solutiei finale (AZn=65, ACl=35, AH=1) Vă rog multt, dau si coroana!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!