👤

Bornele unui generator electric, de tensiune electromotoare E = 12 V , se pun în legătură prin intermediul unui conductor de rezistență neglijabilă. Intensitatea curentului electric care străbate conductorul are valoarea I= 4,8 A. Rezistența internă a generatorului are valoarea:
a) 57,6
b) 16,8
c) 7,2
d) 2,5


Răspuns :

Răspuns:

d)2,5

Explicație:

❤❤❤❤

Răspuns :

r = E/ I = 12/4,8 = 2,5