👤

3. Ce masa de oxid de magneziu se obțin prin reacția a 4,8g de magneziu cu oxigenul? Ce masa de oxigen se consuma in reacția cu magneziu?Va rog frumos sa ma ajutați!!!Urgent!(dau 70 de puncte)!!​

Răspuns :

Răspuns:

MMg=24g/mol

MO2=2×16=32g/mol

MMgO=24+16=40g/mol

2×24g...... 32g...... 2×40g

2Mg + O2 => 2MgO

4,8g......xg.............yg

x=4,8×32/2×24=calculează

y=4,8×2×40/2×24= calculează

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari