Ce energie potenţială gravitaţională are un corp cu masa m= 20 kg la înălţimea h = 5 m? Acest corp este lăsat să cadă. Ce energie cinetică va avea corpul la suprafaţa Pământului? (g =10 m/s2)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!