Răspuns :
Răspuns:
600 cm³
Explicație:
2 dag = 20 g
d = 2dag/cm³ = 20g/cm³
12 kg = 12 000 g
d = m/V => V = m/d
V = 12000g/(20g/cm³) = 600 cm³
Ro (Densitatea)=m:V =>V=m: Densitatea
m=12kg=12000g
Densitatea = 2dag/cm³ =20g/cm³
V=12000:20=600cm³
…ᘛ⁐̤ᕐᐷ…ᘛ⁐̤ᕐᐷฅ^•ﻌ•^ฅ
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!