Răspuns: v = √10 m/s = 3.16 m/s
Explicație:
Un corp de masa " m " ce se deplaseaza cu viteza "v" fata de un reper oarecare are, fata de acel sistem de referinta, o energie cinetica
Ec = mv² / 2
m = masa corpului
v = viteza
din aceasta ecuatie,
v² = 2 Ec / m
v = √ ( 2 Ec/m)
Ec = 2 J
m = 400 g = 0,4 kg
v = √ ( 2 x 2J /0,4 kg) =√ ( 4 /0,4 J/kg) = √( 10 m²/s²) = 3,16 m/s
[ J = kg m²/s , deci J /kg = m² / s² ; radical din m²/s² = m/s => viteza ]