Răspuns:
voi calcula masa de sare din care se obtine masa de clor data
miuCl2=71g/mol
niu=m/miu= 213/71mol=3mol Cl2
2mol..........................................................1mol
2NaCl + 2H2O---> 2NaOH +2H2 + Cl2
x....................................................................3mol
x=niu= 6molNaCl
miu,NaCl=58,5g/mol
m=niuxmiu=6x58,5g=351gNaCl
Explicație: