Răspuns :
Răspuns:
V(vas) = 1 dm³ = 1000 ml = 1000 cm³
V₁ = 400 ml = 400 cm³
V₂ = 1000 cm³ - 400 cm³ = 600 cm³
d₂ = 1076kg/m³ = 1,076 g/cm³
m₁ = d₁ ₓ V₁ = 0,8g/cm³ ₓ 400cm³ = 320 g
m₂ = d₂ ₓ V₂ = 1,076 g/cm³ ₓ 600 cm³ = 645,6 g
m = 320 g + 645,6 g = 965, 6 g
d = m/V = 965,6g/1000cm³ = 0,9656 g/cm³
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!