👤

Un elev vrea să ridice un corp cu masa de 20 kg folosind un scripete fix. Care este forța necesară?

va rog cat mai repede


Răspuns :

Pai putem asocia acea forța cu greutatea care știm ca e o forța ,care se măsoară in Newton
Cunoșteam masa și accelerația gravitațională .Accelerația gravitațională este de 10N/Kg

G=mg
G=20kg*10N/kg
G=200N

Forța necesară este de 200 de N

Răspuns:

200 N

Explicație:

F = m×g

= 20kg×10N/kg

= 200 N