👤

Sa se calculeze ce volum de propena este necesar pentru a se obtine 92g acetona cu un randament de 50%.

Răspuns :

50% ................... 92 acetona obtinuta practic

100% ................ m = 184 g acetona s-ar fi obtinut teoretic

V L                                   184 g

C3H6 --> ..reactii... --> (CH3)2CO

22,4                                  58

=> V = 22,4x184/58 = 71,1 L propena