👤

Doi sportivi alearga pe o baza sportiva, unul are masa m1 =60 kg si alearga cu viteza v1 = 1m/s, iar celalalt are masa m2 =45 kg si viteza v2 =6km/h. Care sportiv alearga mai repede?

Răspuns :

Răspuns:

Ec1=m1xv^2/2

Ec2=m2xv^2/2

Ec1=60kgx1m/s^2/2

Ec2=45kgx6km/h^2/2

6km/h=6x1000:3600

6km/h=1,6

Fa calculele și afli

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari