👤

O masina cu masa m=2 t se deplaseaza cu viteza v=60km/h . Care este energia sa cinetica?

Răspuns :

Răspuns:

Ec=277.555,6 J

Explicație:

Ec=m*v²/2 --> Ec=2000kg*16,66m/s/2 --> Ec=277.555,6 J

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari