👤

Urgent,vă rog frumos dau 50 de puncte
Un telivizor cu puterea de 8w funcţionează 8h pe zi cât se va plăti timp de o lună (31 de zile )dacă tariful este 2,04lei k•h


Răspuns :

Răspuns:

≈ 4 lei

Explicație:

8W × 8h × 31(zile) = 1984 Wh = 1,984 kWh

1,984kW×2,04lei/kWh = 4,04 lei