👤

VA ROG DAU COROANA!!!!
Determinați presiunea exercitată de o coloană de apă cu înălțimea de 100m (ρ=1000kg/m3).


Răspuns :

Răspuns:

p = ρgh

g= 10N/kg

p = 1000kg/m³ * 10N/kg * 100m

p = 1 000 000 N/m² = 10⁶ N/m²

Explicație: