👤

Care este valoarea forței care acționează pe o suprafața de 40 cm pătrați exercitând pe aceasta o presiune de 1,25 kilo pascali

Răspuns :

Răspuns:

5 N

Explicație:

P = F/S => F = P×S

S = 40cm² = 0,004 m²

P = 1,25 kPa = 1250 Pa

F = 1250 Pa×0,004 m² = 5 N