👤

pretul unui obiect este 120 de lei.determinati pretul obiectuluu dupa ce se scumpeste de doua ori succesiv cu 5%


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

5% din 120=5*120/100=6

prețul scumpit prima dată:

120+6=126 lei

5% din 126=5*126/100=6,3

prețul scumpit a doua dată:

126+6,3=132,3 lei