4. Transformă propoziția Dorothy se sperie., astfel încât verbul să fie la modul imperativ, forma negativă. 4p
5. Încercuieşte formele corecte:
a. Ne vom /v-om întâlni mai devreme.
b. Fi /fii cuminte!
c. Aţi /a-ţi lucrat serios.
d. Voi ve-ţi / veţi aranja clasa.
e. Nu te du / nu te duce la magazin!
f. Vino /vin-o repede!
g. Vacanţa sosi / sosii cu greu.
h. Voi iubii / iubi mereu poeziile.
i. În 2029 eram/ vom fi studenţi.
j. Fiţi/fi-ţi atenţi!
k. Noi creem/creiem/creăm un moment artistic.
l. El aşază/aşează masa. 12p
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!