👤

7. Pentru 5 kg de căpşuni şi 3 kg de mere o gospodină a plătit 42 de
lei. Știind că 2 kg de căpşuni costă cât 3 kg de mere, cât costă un
kg din fiecare fel de fructe?
Repede, vă rog, dau coroana, și va rog prin METODA COMPARAȚIEI! VA ROOOOOG REPEDE!!!! ​


Răspuns :

Răspuns:

5 kg căpșuni..... +3 kg mere=42lei

Daca 2 kg căpșuni = 3 kg mere

Rezulta ca : 7kg căpșuni =42lei

1kg căpșuni =42:7=6lei

30lei+3kg mere=42 lei

3kg mere=42-30=12

1kg mere=12:3=4lei