👤

Ce concentratie procentuala va avea soltuia obtinuta prin amestecarea a 250g solutie 36% cu 150g solutie 48%, urmata de evaporarea a 100g apa?

Răspuns :

250 g sol 1, c=36%

150g sol 2, c=48%

md 1 = 36/100 · 250 = 90g md1 ⇒ 60g apă

md 2 = 48/100 · 150 = 72g md 2 ⇒ 78g apă

soluția finală conține:

162g masa dizolvată

138g apă

după evaporarea a 100g apă vom avea

162g md

38g apă

⇒ masa de soluție este 162+28=200g

⇒ concentrația procentuală finală este

[tex]\frac{c}{100}[/tex] = [tex]\frac{162}{200}[/tex]

c= [tex]\frac{162 }{200}[/tex] · 100 = 81%

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari