👤

O probă dintr-un gaz X cu masa de 355g ocupa la 373K si 3.73atm un volum de 41l.
Determinaţi masa molară a gazului


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

p*V=n*R*T

n=m/M

p*V=m/M*R*T

3,73*41=355/M*41/500*373

152,93=71/M*41/100*373

152,93=1085803/100*M

15293*M=1085803

M = 1085803/15293

M = 71