👤

in ce cantitate de apa se gasesc 3.011*10^24
Ajutor!!!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

probabil se cere nr. de molecule apa !!!!!!!

3 , 011 .10 la 24 = 30,11 .10²³

1mol H2O----------6,022.10²³molecule H2O

xmoli----------------------30,11 . 10²³molecule H2O

x= 30,11 .10²³ : 6,022.10²³= 5 moli H2O

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari