👤

9.densitatea unui material este 10 g/cm³ ,iar volumul 20 cm³ aflati masa.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație: m = 200 g = 0,2 kg

densitatea = masa : volum

masa = densitate x volum

            densitate ρ = 10 g /cm³

            volum = 20 cm³

m = ρV = 10 g /cm³ x 20 cm³ = 200 grame

             

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari