👤

1. După o reducere de 10% un produs
costă 396 lei. Să se determine preţul
produsului înainte de reducere.
2. După două scumpiri succesive cu
10%, respectiv 20%, prețul unui produs
este de 330 lei. Să se determine prețul inițial
al produsului.
3. Să se calculeze TVA-ul pentru un
produs ştiind că preţul de vânzare al
produsului este de 714 lei (procentul TVA
este de 19 %).
4. Firma Fi are un capital inițial de
40.000 lei și în anul 2020 a realizat un profit
de 8.000 lei. Exprimați în raport cu capitalul
inițial procentul pe care-l reprezintă profitul
firmei.​


Răspuns :

Răspuns:

1. 396*100/90=440

2. 330*100/80=412,5

3. 714/1,19=600

4 8000/40000*100=20%

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Nu ezitați să ne contactați pentru întrebări sau asistență suplimentară. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learnings: Alte intrebari