cati lei a platit buniva pe 2 kg de mere,1kg de struguri si 3 kg de portovale

Explicație pas cu pas:
Primul lucru pe care trebuie să îl faci este sa afli cat costa un kg din fiecare.
49: 7= 7 lei (un kilogram de struguri)
72: 8= 9 lei (un kilogram de mere)
45: 9= 5 lei (un kilogram de portocale)
•Prețul a 2 kg de mere:
9×2= 18 lei
•Prețul unui kg de struguri:
7×1= 7 lei
•Prețul a 3 kg de portocale:
3×5= 15 lei